Jak vybrat obývací stěnu

Obývací pokoj slouží k tomu, jak už napovídá název, abychom ho obývali. Něčím nás ale musí přilákat. Musíme si ho proto vybavit tak, abychom se v něm bavili a cítili dobře. Nemalou měrou tomu pomůže obývací stěna, ať už svým vzhledem, nebo tím, co v sobě ukrývá. Jak si ale zvolit tu správnou? Nabízíme vám pár věcí, které při výběru musíte mít na paměti.

Sepište si požadavky

Vezměte papír a tužku, důkladně se zamyslete, a vše si řádně sepište. Co vše má obývací stěna pojmout? Kde by mělo být volné místo například na hifi věž či televizor? Kolik máte k dispozici prostoru? Které uskladněné věci mohou být vidět a které ne? Jak zvolit rozvržení poliček, šuplíků a skříní? Jakmile si sjednotíte odpovědi na tyto otázky, bude pro vás výběr obývací stěny o mnoho snazší.

Obyčejné nebo obývací stěny na míru?

Tam, kde není řešení stěn něčím atypické, obvykle postačí obyčejná již hotová obývací stěna. Proč se ale spokojit s obyčejným řešením, které má každý druhý, když můžete za téměř stejnou cenu mít řešení navržené přesně dle vašich představ a požadavků?

Obývací stěny na míru mají mnoho výhod a jsou nutností v netradičně řešených prostorách, kam by hotové řešení umístit nešlo. Některé firmy však vyrábí různé kusy nábytku v mnoha velikostech, takže existuje možnost dobře si vybavit byt dle jeho prostorových dispozic jen ze sériových kusů. I když ale máte dost prostoru, klidně volte menší, nepříliš zdobné kusy. Jednoduchost, světlé odstíny a menší rozměry dávají pokoji vzdušnost a opticky ho zvětšují. Přesvědčit se o tom můžete například v článku Mohutným stěnám již odzvonilo! Variabilní obývací stěny jsou „IN“

Tip!

Obývací stěna je jen kapka v oceánu celého bytu. Sladit je třeba nejen dílčí prvky v rámci jedné místnosti, ale ladit by měly též sousední místnosti, především jejich podlahy. Tento tip a spoustu dalších rad pro kvalitnější bydlení mžete dostat na serveru o kvalitním bydlení.

Dbejte na rozmístění ostatních prvků

Obývák není jen obývací stěna. Musí sem přijít i jiné prvky, jako je různá elektronika, gauč, stolek a další. Počítejte s nimi už při výběru obývací stěny. Nejlepší bude, když si v hlavě promítnete možný výsledek, a jemu přizpůsobíte své požadavky.

Výstřednost či klasika?

Klasická obývací stěna zabírá místo podél jedné stěny pokoje. Můžeme však vidět i taková řešení, která se lomí do L podél další stěny nebo do U, kdy se táhnou i podél obou bočních stěn.

Vše závisí na velikosti vašeho bytu a vašich potřebách. Lidé plánující obývací stěnu využívat pro uskladnění mnoha věcí jistě využijí i U řešení. Nutno podotknout, že tato řešení jsou otázkou obývacích stěn na míru, a jen vzácně se s nimi setkáte v obchodech s nábytkem.