Obývací stěny ze dřeva

Při pořizování obývací stěny materiály představují základní kámen, od něhož se pak odvíjí vše ostatní. Nejdříve si musíme rozmyslet právě to, z čeho bude nábytek vyrobený. Jestliže zvolíme dřevo, musíme počítat s tím, že je o něco náročnější na údržbu než ostatní materiály. Mnozí z nás dobře znají skvrny od horkých hrnků nebo kapek kosmetických přípravků, které bychom z laminovaných povrchů jen setřeli, ale na dřevu svou stopu zanechají navždy.

Výhodu dřeva ovšem představuje jeho elegance a nadčasový vzhled, navíc na rozdíl od některých jiných materiálů v něm nenajdeme množství různých chemických surovin a lepidel, jež mohou neblaze působit na zdraví.

Dřevěný nábytek udržujme podle pokynů výrobce. Univerzální doporučení neexistuje, záleží totiž hlavně na druhu použitého dřeva. Trvanlivost se liší podle ochranných látek vlastních danému stromu. Důležité je samozřejmě i to, jakým podmínkám ho vystavujeme. Obývací stěny ze dřeva bychom měli chránit před vlhkostí. Neškodí občas odstavit skříně od zdi a zkontrolovat jejich stav ze všech stran nebo se alespoň podívat do škvíry mezi ně a zeď s baterkou a zkontrolovat jejich stav.

TIP: Pozor na zbytky jídla obsahující cukry nebo některé bílkoviny. Jestliže ulpí na dřevěném nábytku, mohou přilákat hmyz, který se živí dřevem a rád se usídluje v nábytku. Pravidelný úklid takovým situacím předchází.

Jak se postarat o dřevěný nábytek a jak z něj dostat vosk

Další materiály pro obývací stěny

Vedle populárních dřevěných materiálů jako buk, olše, borovice či smrk se obývací stěny vyrábí též například z lamina, z dýhy nebo třeba z desek lisovaných z dřevovlákna. Lamino odolává vysokým teplotám a tlakům, je velmi tvárné a dá se na něj použít prakticky jakýkoliv vzor včetně napodobenin dřeva. Dýha se hodí do vnitřků obývacích stěn, je totiž náchylná ke ztrátě barvy a snese vysokou zátěž. Dřevovláknité desky si lze představit jako masivnější, odolnější variantu dřevotřísky.

Rozhodovat se o materiálu můžeme podle toho, co se nám líbí, ale též podle charakteru a ostatního vybavení pokoje. Obývací stěny ze dřeva se sice hodí do rozmanitých interiérů, ovšem asi ne tam, kde na zdech graffiti a jiné prvky street artu.