Obývací stěna do malého bytu

I když třeba máme přesnou představu o tom, jak by měl náš obývací pokoj vypadat, spoustu ideálních plánů nakonec často zhatí cosi tak přízemního jako nedostatek místa. Bydlíte-li v garsonce nebo v 1+1, pak víte, o čem je řeč.

Obývací stěna do malého bytu musí obsahovat jen to opravdu nezbytné. Co v obýváku nemusí být, umístěme raději jinam. Stačí jen místo pro televizi (u odpůrců blikajících obrazovek ji nahradí knihovna) a několik skříněk. Tento minimalismus má své výhody. Interiér nevypadá přeplácaně, vypadá útulně.

Tipy na zařízení malého obývacího pokoje naleznete i v článku Jak zařídit malý obývací pokoj? Přemýšlejte nad barvami a půjde to samo!.

Světlý obývák se zrcadlem vypadá větší

Malý interiér bohužel nemůžeme nafouknout, ovšem dá se zapracovat na optickém efektu. Při dodržení dvou základních pravidel pak místnost může vypadat o něco větší. Třeba použitím světlejších barev. Pomáhají také barvy studené jako třeba modrá, fialová, tyrkysová, zelená. Když už máme na stěnách jinou barvu a do malování se nám příliš nechce, můžeme „zvětšovací barvy“ použít třeba v podobě obývací stěny. Do malého bytu tak alespoň tato část vnese trochu světla.

Kromě barev působí na optiku skleněné plochy. Odráží světlo, takže pokoj se při jejich hojném použití prosvětlí a opticky roztáhne. Není proto na škodu vybavit si obývák kusy nábytku se skleněnými vitrínami. Ty ale mají tu nevýhodu, že je do nich vidět, takže chceme-li skříňky především na to, aby ukryly vše, co má zůstat oku skryto, poslouží nám lépe zrcadlo na dvířkách obývací stěny.

Tip!

Malým prostorům obecně pomáhá nábytek na míru. Jde sice o dražší variantu, ovšem dojde díky ní k lepšímu využití a tím pádem zvětšení obytného prostoru.

Obývací stěna ze závěsného nábytku

Velkou popularitu si v poslední době získal závěsný nábytek. Při této variantě máte na zemi dost volného prostoru, který můžete vyplnit něčím, co se třeba do úložných skříní nevejde. Ale pozor, aby se tak byt neproměnil ve skladiště. Je třeba zvážit, zda si daný předmět raději nezaslouží elegantnější řešení, třeba zhotovení skříňky na míru.

Do vzniklého prostoru lze na stěnu natlačit třeba pohovku či jiný kus nábytku. Kout ovšem přijde o svou vzdušnost, lehkost a zajímavost. Raději pečlivě popřemýšlejte, zda za to vzniklé místo stojí. Obývací stěna do malého bytu sice má především šetřit místo, ale na estetiku bychom také neměli úplně zapomínat.

Závěsný nábytek je hezký a pomáhá alergikům

Závěsný nábytek má několik obrovských výhod. Kupříkladu vypadá vzdušně. Pokud navíc zvolíte kusy ve světlých barvách, pomůžete optickému zvětšení bytu.

Naprosto neocenitelnou službu ale závěsný nábytek udělá alergikům. Nevytváří na podlaze prostory, do nichž se obtížně dostává vysavač, takže pod ním bez potíží vyluxují. Kromě toho je dobře přístupný, takže i prach se z něj utírá poměrně dobře.

Další rady pro alergiky skrývá článek Jak bojovat s alergií? Začněte přestavbou bytu.